Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Zlatý Skarabeus – Devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea

Edgar Alan Poe je dnes světoznámým autorem, který svými depresivními příběhy ovlivnil zástupy dalších literátů a stal se téměř symbolem hororu. Pravdou však je, že žánr horor se v Poeově době teprve rozjížděl, a právě na tyto začátky se zde můžeme podívat.

Povídky jsou obvykle krátké a postavené na zajímavém nápadu. Nemívají silnou pointu, ale atmosféra bývá hutná, takže se jedná o kvalitní hororové počtení

Poe se nesoustředil pouze na strašidelné příběhy, snažil se i o detektivní žánr, který byl v té době v rozpuku. Edgar Allan Poe byl dokonce možná prvním, kdo do detektivky přidal aspekt řešení případů pomocí geniální detektivovy dedukce (Sherlock Holmes a Hercule Poirot přišli později).

To je chvályhodné, ale bohužel v jeho podání je detektiv hrozivě upovídaný a jeho dedukce přestřelená a nesmyslná. Působí to velmi nerealisticky a není to zábavné.

Takto kritický k němu však nebyl Holmesův autor, Sir Arthur Conan Doyle, který nazval Poea „otcem detektivek“.

No a aby těch žánrů nebylo málo, tak se Poe nečekaně vrhne s povídkou Muž, který se rozpadl, i do sci-fi. Necestujeme v čase, ani se neocitneme na vesmírné lodi, ale zaměříme se na moderní technologie. Víc nebudu říkat, abych nezkazil zážitek z povídky, která je velice krátká a vřele ji doporučuju přečíst.

„A pak by mohl zemřít nějakou obzvlášť krutou smrtí. Jo, to se bude líbit.“

V této sbírce tedy může čtenář okusit trochu sci-fi, ale především detektivky a horory, a já jakožto Poeův ochutnavač si troufám říct, že horory psal dobré a dodnes zajímavé, zatímco jeho detektivky jsou průměrné až hrozné.

Zlatý skarabeus je nesourodý soubor povídek, který nám Poea odhaluje jako všestranného autora. Na svou dobu je jeho dílo impozantní, dnes už ale bych si všímal spíš jeho hororů, jež dovedou dodnes inspirovat.

6/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *