Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Velryba

Extrémně obézní profesor se schovává před světem v malém bytě a jen občas vyučuje on-line kurzy psaní – s vypnutou webkamerou. Tuší, že s jeho životním stylem je jen otázkou času, kdy zemře, a tak se na poslední chvíli snaží sblížit se svou odcizenou dcerou. Z té však těžké dětství a dospívání udělalo cynika a možná i sadistku.

Velryba je velice smutný film. Potěšil mě však tím, že nesází na klišé, které by se v obdobném dramatu mohla objevit. Například se tu hlavnímu tlouštíkovi za jeho vzhled nikdo příliš nevysmívá.

Dokonce je i hlavní hrdina často plný optimismu, a to obzvlášť ve vztahu se svou dcerou, do níž nyní vkládá všechny své naděje. Ta ho ale posílá doháje. A oprávněně. Charlie ji totiž za dramatických okolností opustil.

Charlie i jeho dcera Ellie jsou fascinující postavy, ale toto komorní drama (které je původně divadelní hrou) nabízí i další zajímavé postavy. Je tu například mladý vtíravý misionář, trpělivá pečovatelka či manželka hlavního hrdiny. Ačkoliv jsou občas postavy možná trochu moc smířlivé (obzvlášť manželka), je opravdu poutavé sledovat jejich interakci.

Také jsou všichni dobře zahraní, včetně mladé Ellie, kterou hraje Sadie Sink, známá ze seriálového hitu Stranger Things. Jen je trochu zvláštní, že už minimálně potřetí hraje v podstatě stejnou roli – mladou rebelku, která nezapadá a ráda vyjadřuje svou otrávenost protáčením očí. Ve Velrybě však ztvárňuje temnější verzi tohoto archetypu.

Příběh Velryby je velmi dobrý a zručně dramaticky vystavěný. Diváky čeká i působivý – a samozřejmě velmi dojemný – závěr.

Výborné drama, na které si nezapomeňte připravit kapesníky.

8/10

Režisér: Darren Aronofsky

Hlavní role:
Brendan Fraser jako Charlie
Sadie Sink jako Ellie
Ty Simpkins jako Thomas
Hong Chau jako Liz
Samantha Morton jako Mary

Délka filmu: 117 minut

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *