Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

K moři

Začne to vztahem na vesnici a končí rozvedenými manželi v Praze. Ti mají spolu dvě dcery a otec si ještě pořadí další dvě dcery s jinou ženou. S dohromady čtyřmi dcerami se tento tatínek vlivem různých okolností dostane na společnou dovolenou u moře.

K moři není žádnou veselou komedií, ale velmi realistickým příběhem o rodinných a romantických vztazích. Autorka v ní představí mnoho postav, které působí často spíš jen načrtnutě, ale v příběhu dobře fungují a dýchají životem.

U hlavních hrdinů se často projevuje ne-hrdinství. Máme tu například snahy být dobrými rodiči či sourozenci, ale stejně tak často se setkáváme s realistickým sobectvím. Hlavní postavy se občas o něco dobrého pokusí, ale jinak si každá spíše jede na svém písečku, což není v literatuře tak obvyklé. Ale v životě ano.

Postavy jsou alfou a omegou této knihy a autorka Petra Soukupová je vyobrazuje výborně s až napínavým vývojem. Čtenáře jistě zaujmou, ačkoliv jsou vesměs obyčejní. Možná je díky stručnosti, s jakou se román řítí dopředu, čtenáři až zatajováno, co dělá jednotlivé postavy výjimečnými, protože s čestnou výjimkou dvou holek (Adély a Jitky), žádná z postav ani nemá opravdové zájmy a nedějí se jim neobvyklé věci. Paradoxně i díky tomu může být kniha poutavá, protože si můžeme vybavit podobné lidi ze svého okolí.

Kniha se odehrává v Česku někde na počátku 21. století a podle toho vypadá i dovolená, která je hlavní částí knihy. Jede se dlouho autem, spousta jídla se veze s sebou, na silnicích se trochu bloudí a rodina je spojena se světem maximálně jedním občasným telefonátem či smskou.

Tón knihy je posmutnělý. V knize se dějí i dobré věci, ale občas jsem měl pocit, že postavy jsou díky své průměrnosti odsouzeny k tomu, aby se jim nestalo nic výjimečného – a pokud ano, tak nic pěkného.

Šťastná autorka právě obdržela cenu Jiřího Ortena za výjimečné dílo autora pod 30 let.

Stručný popis čtyř dcer, které jsou hlavními protagonistkami:

Bára – Individualistka. Hezká holka, co se chce hlavně bavit. Ve vztazích jí to nejde. Nejdřív je svým odstupem a chladem poměrně krutá ke svým partnerům, což se jí ale vrátí, když se později nešťastně zamiluje.

Adéla – Ráda čte a trpí nadváhou. Zblízka sledujeme, jak se vyrovnává se svou pozicí „ošklivého káčátka“ v rodině.

Johana – Rozmazlená princeznička. Obzvlášť táta nedokáže odolat jejímu šarmu. V jádru zlá.

Jitka  – Introvertní, tichá holka. Je velmi citlivá a těžko snáší změny.

Román K moři nejprve stručně vypráví vývoj rodiny, která se později (bez matky, resp. bez matek) vydá na dovolenou. Část u moře je náhle vyprávěna velmi detailně a získáváme velmi dobrý náhled na dcery a jejich složité vztahy. V závěrečné části se pak zase rychle odvypráví další osudy z této rodinné ságy.

Kniha je velmi poutavá a skvěle napsaná. Nijak se nezadrhává a na poměrně stručné délce 200 stran stihne odvyprávět mnoho. Dokonce se i dočkáme několika hypotetických popisů něčího osudu – které bývají taky řádně smutné.

Vynikající posmutnělý příběh takové jedné normální rodinky.

8/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *