Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

The Circle (všechny řady)

Vítejte v soutěži, v níž si každý hospodaří ve svým vlastním bytečku, a z nudy a izolace je vytrhává pouze sociální síť Circle, která jim občas rozsvítí obrazovky. Skrz ni se v omezené míře seznamují s dalšími soutěžícími a hrají různé hry. Jde však o reality show, takže samozřejmě nebudou všichni přátelé, nastanou i nějaké ty podrazy, spojenectví a nastoupí paranoia – i proto, že někteří ze soutěžících hrají pod falešným profilem a jsou takzvanými „catfish“.

Původně jde o britský pořad a existují i různé další varianty, ale v tomto článku se zaměřím na americkou verzi, která vznikla v produkci Netflixu.

1. řada

Velká zábava. V první řadě se sešlo dost fajn lidí. Většina z nich není kdovíjak chytrá, ale o tupé modely taky nejde, a několik z nich bych rozhodně označil za inteligentní. Jsou všichni extrovertní, na kamery přehnaně emocionální a taky z nějakého důvodu hodně křičí (možná věc Američanů?), ale nemůžu si pomoct – dokázali mě pobavit, a to i v tom nejpozitivnějším slova smyslu.

The Circle mě lákal jakožto sociální experiment, což je ale pouze trochu. Stále je to „reality show“, což znamená, že z „reality“ je tam jenom vybraný kousek. Téměř vůbec třeba neuvidíte, jak může být pro hráče náročné, když jsou zavření skoro dva týdny v cizím bytě a jejich jediným kontaktem se světem je ta velice omezená sociální síť. Ačkoliv napadlo mě, že můžou mít mimo kameru i nějakou komunikaci s filmovým štábem, protože ve skutečnosti si můžou chodit i ven zakouřit (jejich byty nemají balkóny).

Určitě ale v omezené míře můžeme vnímat nějaké reálné problémy hráčů. Mají takové americké sebevědomí, ale zároveň je pro mě dost varovným signálem to, jak se neustále nahlas ubezpečují, že jsou v pohodě, že to skvěle zvládli. Velice často si lžou do kapsy.

Překvapivé taky je, že jsou to téměř všichno atraktivní lidi, a přesto mají profily s fotkami, na kterých vypadají o dost líp než ve skutečnosti. Potřebu se na sociálních sítích vylepšovat, až fejkovat nemají jen lidi méně pohlední. Dělají to i superborci a superkočky.

Fascinovalo mě, jak se spolu lidi přes sociální síť Circle bavili. Občas mírně přeháněli, což je normální (při LOL se málokdo směje nahlas), ale zaujalo mě také to, jak se vždy snažili být co nejpozitivnější. Někdy to bylo neupřímné, ale jindy mi to přišlo vlastně fajn. Lepší než si pořád stěžovat.

V téhle partě bylo pár lidí, které jsem nemusel (například namyšlený basketbalista Antonio), a pár lidí, které jsem měl fakt rád (trochu jednodušší, ale zatraceně zábavný barman Joey).

Je to úlet, ale nebudu lhát (jako lidi na sociálních sítích) – tohle jsem si fakt užil.

8/10

2. řada

Zezačátku to vypadá na pořádně šílenou a zajímavou sestavu. Je tam například týpek, co vypadá a chová se jako Owen Wilson ve svých komedií – čili takový ultrapozitivní hipík, který se živí výukou dýchání. Dost mě překvapila hloupoučká coura Chloe z Too Hot to Handle, která se postupně stala mou nejoblíbenějším hráčkou. Byla celou dobu upřímná a záměrně i nezáměrně fakt vtipná. Hlavně se nesnažila tolik taktizovat, což dělala ve druhé řadě podstatná část osazenstva a bylo to docela otravné. Jasný, hraje se o prachy, tak je občas potřeba trochu přemýšlet, ale tady to bylo až příliš častým tématem.

Přibylo mnoho falše a hlavně příliš mnoho zbytečných hádek. Hodně se řešil hloupý konflikt mezi dvěma hráčkami, což bylo něco neuvěřitelně otravného. Ale bylo zase vtipné, když je na konci posadili vedle sebe a jako jedny z mála soutěžících se nesnažily předstírat, že jsou se vším v pohodě.

Ve druhé řadě se našlo pár skvělých momentů a dobrých hráčů, ale hodně to zastiňovali ti, co pro mě byli nesympatičtí a otravní. Asi tak třetinu lidí jsem měl rád, třetina mě nezajímala a třetinu jsem moc nemusel, což není moc dobré skóre. Přesto stále dobrá reality show.

7/10

3. řada

Nejslabší řada. Na začátku se představí ještě bizarnější a neobvyklejší partička, jež slibovala dobrou zábavu. Bohužel se velmi rychle ukáže, že jsou zábavní spíš jen na první pohled a velmi rychle se ukážou jako nepříliš sympatická cháska.

Naštěstí později si to trochu sedne a taky někteří z nových příchozích jsou fajn (v Circle skoro až do poloviny soutěže přichází noví hráči, což může pro ně může být v něčem výhodné i nevýhodné), například tlustý černoch James, který si přivydělává jako stand-up komik, byl zábavný a hlavně sociálně dost zdatný.

Když šlo do tuhého, někteří nakonec ukázali i svoji lepší stránku. Celkově je ale třetí řada přeplněná taktizováním. Všichni neustále přemýšlí o tom, v jaké být „alianci“ a také hodně nadávají na to, že ten a ten je neautentický a fake – což je tragikomické, protože se často nejvíc rozčilují fakeové profily.

Přes to přese všechno je tu hodně fajn chvil a pořád je to prostě sranda. Koncept soutěže pořád krásně funguje, i když výběr této party se nepovedl.

6/10

4. řada

Série se Spice Girls – konkrétně Mel B a Emmou Bunton. Obě v pořadu dobře fungují, jsou to obě živly, které se do takovéhle reality show hodí. Jejich čas v soutěži je omezený, ale úplně na skok tam taky nejsou.

Hlavně ale záleží na ostatních soutěžících a na rozdíl od třetí řady se tu sešla solidní sestava. Samozřejmě je tahle reality show postavená na „catfish“ neboli falešných účtech, ale nějaké zamyšlení nad tím, proč se lidi vydávají za někoho jiného na sociálních sítích, je už dávno pryč a spíš tu vidíme různé výmluvy, proč takhle taktizují, a i ti, kteří tvrdí, jak jsou „100% real“, umí být pěknými pokrytci.

Každopádně tenhle pořad patří mezi ty pohodové reality show a možná proto ji mám tak rád (ačkoliv jsem slyšel, že britská verze je drsnější). Dojde na nějaké taktizování a uzavírání různých skupinek… které se jim ale rychle rozpadají. Spíš se tu jede na sílu osobnosti a charismatické typy tu fakt najdeme. Byl jsem rád, že je tu například gay Frank, který svou sexualitu netají, ale zároveň ji necpe do každé druhé konverzace a „vtipně“ nebalí jiné chlapy (jako tomu bylo v předchozích řadách). Spíš tam různě hláškuje a sní o tom, jak by chlastal. Povedená řada.

7/10

5. řada

Na 5. řadu se chvíli čekalo kvůli covidu a já přitom málem zapomněl, jak infantilně se soutěžící v této reality show chovají. Například stačí jeden vyvedenější chat přes Circle a už jsou to nejlepší kamarádi na světě. Částečně je to hrané, částečně se fakt obávám, že se tu ukazuje jistá jednoduchost některých hráčů.

V této řadě převažují zajímaví a fajn hráči, ale zároveň je jejich inteligence podprůměrná. Za inteligentního tu má být vystudovaný chemik Marvin se six-packem, který má ale sociální inteligenci někde na úrovni sedmiletého. Mezi jeden z nejvtipnějších okamžiků považuju, když prozradil to, že není tím, čím se zdá (upravil si totiž virtuální identitu tak, aby ostatní neděsil svými vysokými školami), protože věděl, že prvním prvkem v periodické tabulce prvků je vodík. Většina soutěžících snad ani o téhle tabulce neslyšela a nejprve se Marvinovi vysmívala, kde ksakru vzal to divné slovo „hydrogen“.

Mezi chytřejší patřil britský stand-up komik Tom, který byl mým oblíbencem, protože kromě toho, že byl vtipný a uměl si dobře hrát se slovy (v čemž není sám; většina soutěžících umí nápaditě psát do chatu), se také ze všech sil snažil být „nice guyem“.

Do reality show se také vrátil Shubi z první řady, ale byla mu přidělena fiktivní identita. Tohoto hráče jsem měl v první řadě poměrně rád, ale pak bylo trochu otravné, když se tak trochu zamiloval do ženského profilu, za nímž stál chlap, a ve finále později až po uši červený Shubi trval na tom, že to tak vůůůbec nebral. V této páté řadě se tu snaží agresivně taktizovat, což na papíře možná nezní tak hloupě, ale ve vodách této sociální sítě se pohybuje jak slon v porcelánu, takže v podstatě vše, co udělá, je až tragikomicky špatně a jen si pod sebou podřezává větev.

Hodně dobrým prvkem je fiktivní profil atraktivní padesátnice Jen, za kterým se schovávají hned dva soutěžící Brett a Xanthi. Oba působí šíleně povrchně, ale hned využijí všechen svůj um a různé jim přidělené „speciální schopnosti“ k tomu, aby se stali skvělými padouchy. V předchozích řadách už příležitostně někdo tvrdil, že bude hrát „drsnou hru“ a celkově bude zlounem, ale tahle dvojka je ta první, která to skutečně předvedla. Díky své anonymitě a různým hrám přidávají na paranoie, podkopávají autoritu populárních hráčů a celkově kvalitně taktizují. Obvykle si u Circle na taktizování stěžuju, jenže tihle to konečně umí a hlavně – pokrytecky si nic nenamlouvají. Jsou si dobře vědomí toho, co dělají a zajímavě to i popisují.

Povedená řada mé oblíbené reality show.

8/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *