Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Mikulášovy patálie: Jak to všechno začalo

V dětství jsem miloval knižní sérii s Mikulášem. Jsou to roztomilé příběhy o klučinovi, který spolu se svými mnohými kamarády a spolužáky prožívají nevinné obyčejné věci jako nepřiznané zamilování se do pančitelky, hádky o přestávce či letní tábor. Vidíme tu střet dětského nevinného světa plný fantazie a dospěláckého světa, v němž mají dospěláci své vlastní problémy, ale snaží se mít nad rozjetými energickými dětmi nějakou tu autoritu – často marně.

Mikulášovy patálie se před 14 lety dočkaly hrané adaptace , ale nyní přišla do kin filmová verze, která působí nejvěrněji. Výtvarná stránka filmu totiž věrně kopíruje ilustrace z knížky, jež jsou neodlučitelnou součástí původního díla. Film Mikulášovy patálie: Jak to všechno začalo ale také navíc přináší vyprávění o životě autorů knižní série.

Film má mimochodem i povedený český dabing.

Animace je opravdu jako kdyby ožily ilustrace z knížky a ještě k tomu byly vybarvené – ale velmi vkusně, vodovkami. Dokonce se jde tak daleko, že okraje bývají jakoby „nedodělané“. Postavičky se pěkně plynule hýbou a všechno to působí hezky. Ačkoliv to docení asi především již stávající fanoušci Mikuláše či dospělejší diváci libující si v tomto stylu.

Ve filmu se prolínají adaptace klasických Mikulášových příhod a život autorů René Goscinnyho a Jean-Jacqua Sempého. Bohužel to není příliš efektivní. Z větší části není život Goscinnyho a Sempého a vznik Mikuláše nijak zvlášť vzrušující. Autoři Mikuláše se sejdou v kavárně, jeden řekne, že chystá tuhle a tuhle knížku, jenže nemá jméno pro hlavního hrdinu. Kolem projede tramvaj se jménem Mikuláš, a Mikulášovy patálie jsou na světě. Možná to tak bylo, ale zbytečně se touto civilní (i když pěkně zanimovanou) částí ukrajuje z komediálních dětských příhod.

Už je to nějaký ten rok, co jsem Mikuláše četl, ale spoustu jeho příběhů mám v živé paměti. Proto si myslím, že jejich adaptace je slušná, ale zároveň jsem měl pocit, že knižní verze je mnohem vtipnější a propracovanější.

Naštěstí je film silnější v kramflecích v zhruba poslední třetině, v níž se nakousnou dramatičtější okolnosti života Goscinnyho a Sempého, a zároveň je tu povedená adaptace Mikulášovy návštěvy letního tábora.

Mikulášovy patálie: Jak to všechno začalo je trochu zvláštním dětským filmem. Z pohledu „dospěláka“ je to však sympatické ohlédnutí za krásnými knížkami.

7/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *