Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

The Blob

Něco na tom slizu je. Asi před rokem to byla snad nejoblíbenější dětská hračka a v minulosti se stal rozpínající se sliz i tématem hororu. Tento byl první a dosáhl jistého kultovního statusu.

Do amerického maloměsta dopadne meteorit, z něhož vyleze nebezpečná hmota, která se dokáže zvětšovat, přesouvat a zabíjet. Jako první si hrozbu uvědomí místní mladík a lamač srdcí, kterému však kvůli jeho vylomeninám nikdo nechce věřit…

Ve skutečnosti Sliz LZE popsat, LZE zničit a LZE zastavit. Chci vrátit vstupný!

Hlavního hrdinu hraje Steve McQueen, pro kterého to byla první významná role, než se stal velkou hereckou hvězdou, do níž se zakoukávalo několik generací žen. Snaží se, ale z dnešního pohledu působí dost vtipně, jak staře vypadá na to, že má být teenager. Později jsem si dohledal, že mu v době natáčení bylo 27 let, ale vypadá tu starší. Jeho kamarádi pak vypadají podobně staře.

Co se jejich povah týče, tak jsou to takoví v jádru správní hoši, kteří ale zároveň vyvádějí i různé blbosti, například potenciálně dost nebezpečné automobilové závody. Přitom však mluví jako Rychlé šípy. No, ve zkratce řečeno jsou dost směšní. Což, předpokládám, nemají být.

Zabijácký sliz v některých scénách kupodivu vypadá docela dobře a nechutně. V jiných scénách však jen vypadá jako kus nějaké velké hmoty. Který ale není dostatečně velký, rychlý a pohyblivý.

„Musíte mi věřit! Opravdu mi je osmnáct!“

Námět může působit směšně, ale má potenciál. Sliz zde může leccos symbolizovat (např. strach z atomové bomby či obecně vědy), a to, jak hlavnímu puberťákovi nevěří, by mohl být slušný komentář k mezigeneračním problémům. Bohužel film nakonec do hloubky nejde, takže musíte číst hodně mezi řádky, abyste ve filmu našli něco inteligentnějšího.

Na horor je pak The Blob málo strašidelný a zábavný.

Ale je tu pár nechtěně vtipných věcí. Například v úvodních titulkách hraje veselá písnička o „slizu, který už se blíží“. Docela zvláštní začátek hororu.

Baf.

Také se nám několikrát ukazuje kino. V záběrech vždy vidíme jen pár lidí, takže to vypadá na malé kino, ale když pak z něho v pozdější části filmu lidé vyděšeně utíkají, proudící dav je až komicky nekonečný.

The Blob se zapsal z mnohých důvodů mezi kultovní filmy, ale bohužel je to převážně nudný a hloupý horor.

4/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *