Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Oni žijí!

Jsou mezi námi. Někteří lidé jsou ve skutečnosti záhadné nechutné bytosti, kteří nás úplně oblbnuli. Nevidíme jejich pravou podobu a neustále nám vymývají mozky. Billboardy, televize a noviny ve skutečnosti do našeho mozku vysílají signály o tom, že máme poslouchat, konzumovat a o ničem nepřemýšlet. Tuto obří konspiraci by však mohl rozplést jeden obyčejný nabušený dělník.

They Live má skvělý námět. Jde o jasnou kritikou konzumerismu, která se paradoxně stala součástí popkultury. Především je slavné to, jak hlavní hrdina využívá speciální sluneční brýle k odhalení podprahových zpráv. Nedávno They Live u nás parodoval Mikýř. A znáte všechny ty kšiltovky OBEY? Tak ty jsou taky založené na tomto filmu.

Na druhou stranu si jistě dokážete z mého popisu filmu dovodit, že se tento námět zalíbí i jednodušším lidem, kteří milují konspirace. Na youtubu tedy najdete i video odkazující na They Live od antivaxera.

Tak či tak, premisa je jednouchá, ale výborná. Co zpracování? Představa toho, že na kloub všemu přijde člověk z lidu, který má ale zároveň obdivuhodné bicepsy, je možná trochu úsměvná, ale takové už byly osmdesátky a vlastně to není nic, co by mi vadilo. Je zábavné sledovat svalovce, co se perou a střílí ze samopalů.

Kromě kultovního nasazování si černých brýlí je tu ještě jedna památná scéna. Ta je však nechtěně směšná. Hlavního hrdinu hrál wrestler Roddy Piper. No a režisér John Carpenter (mimochodem stojící za klasikami jako Halloween či Věc) se rozhodl, že nám jeho wrestlerské schopnosti ukáže. A to bolestně dlouho. Hlavní bouchač se se svým kamarádem začne z hloupého důvodu v uličce rvát a využívají přitom různé wrestlerské chvaty, přičemž se i docela surově mlátí do rozkroku. Trvá to šest minut a je to fakt divné. Na druhou stranu si z toho skvěle udělali srandu tvůrci South Parku v díle „Rvačka kriplů“.

Rvačka dobře dopadne. Kamarád prohlédne a zjistí, že děti by v tomhle světě stejně ani nechtěl.

Hlavního nabušence jsem měl rád. Je to takový neokoukaný a docela charismatický herec. Trochu zvláštní mi však připadalo, že velkou část filmu je zádumčivý, ale občas se zničehonic rozjede a začne cedit hlášky, z nichž některé zkultovněly. Hláška „I’m here to kick ass and chew bubblegum and I’m all out of bubblegum“ (Přišel jsem kopat prdele a žvýkat žvýkačku. A právě mi došla žvýkačka.“) se například dostala do milované akční hry z konce devadesátek Duke Nukem 3D. Myslel jsem, že tu uvidíme proměnu z tichého týpka ve vraždící stroj na hlášky, jenže ke konci hrdina zase umlkne. Škoda.

Ze začátku se toho ve filmu příliš neděje a spíše se pomalu buduje atmosféra. To působí dobře, ale na takovéto pomalejší drama nakonec They Live nemá příliš propracovaný příběh. V třetí části filmu je několik velkých náhod a lidští povstalci se nechovají příliš inteligentně proti nastalé hrozbě. Akce se rozjede až ke konci, ale kupodivu jí taky není příliš a z dnešního pohledu poměrně zestárla.

Kultovní film s dobrými nápady, který však trpí mnohými nedostatky.

6/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *