Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Spectacular Spider-Man

Oblíbený superhrdina Spider-Man má poměrně dost animovaných seriálů. V Česku (a také u mě) je asi nejoblíbenější ten z devadesátek, ale mezi nerdy v USA je nejpopulárnější pravděpodobně tento seriál z let 2008-2009. Jakožto velký fanoušek pavoučího muže jsem se rozhodl podívat se mu na zoubek.

V době vysílání seriálu také vycházel jakýsi komiksový restart s názvem Ultimate Spider-Man, jímž se tvůrci lehce inspirovali. Týká se to především spolužáků Petera Parkera, kteří mají o něco propracovanější a zajímavější osobnosti. Jedna z Parkerových prvních lásek je trochu zastydlá intelektuálka (Gwen Stacyová) a také tu máme holčinu, která miluje sportovce a opovrhuje šprty, ale tento její názor se postupně mění. Celkově zobrazování civilního života bylo vždy velkým tahounem postavy Spider-Mana, a zde to sice máme zobrazené stále v rámci seriálu pro děti a mladší teenagery, ale funguje to a je to osvěžující. Dojde i na nějaký menší vývoj postav.

Oproti seriálu z 90. let udělala tato nová verze velký technologický skok v animaci. Spidey je víc „cool“ a ve vzduchu i na souši dokáže spoustu zajímavých triků. Do toho taky občas hraje stylová hudba. V tomto ohledu tento seriál ani po 15 lety vůbec nezestárl.

Styl kresby je trochu zvláštní. Superhrdinové i postavy zacházejí až trochu do karikatury, což je docela zajímavý a odvážný postup. Tvůrci nevycházejí ze žádného kreslířského stylu superhrdinských komiksů, vytvořili si svůj úplně vlastní. Osobně mi připadá spíše dobrý, ale na dvě věci se mi těžko zvykalo – oči a nos. Nos bývá jednoduše nakreslený jako čárka – většinou velmi křivá – a oči mají obrovské bulvy, které však nebývají propracované jako u japonské mangy. Máme tu tedy propracovanou superhrdinskou animaci se zjednodušenými obličeji. Obávám se, že mnoho lidí by toto mohlo odradit.

Spectacular Spider-Man je unikátní jak ve stylu kresby, tak v příběhu. Základní příběh je podobný a vychází z komiksů. Šprta Petera Parkera kousne radioaktivní pavouk, dá mu superschopnosti, umře mu strýček Ben, který se o něho celý život staral, a on se kvůli pocitu viny stává superhrdinou. Bojuje s barvitými superpadouchy a má různé osobní problémy v životě. Mezi ty příjemnější trable patří to, že se kolem něho začínají točit holky. Zpracování tohoto dnes již klasického námětu je ale poměrně zajímavé. Některé postavy jsou trochu odlišné (Gwen původně není šprtka) a Peter zažívá úplně nová, v komiksu nenapsaná dobrodružství – ať už co se týče boje se superpadouchy či randění. Seriál tedy přináší nové, svěží příběhy i pro dlouholeté fanoušky Spider-Mana.

Gwen nosí brýle, ale to Peter je slepý, protože mu trvá asi 13 dílů, než mu dojde, že po něm Gwen jede.

Příběhy jsou fajn a občas přijdou tvůrci s nějakým dobrým nápadem, ale stále jde spíše o dětský seriál. Postavy jsou tedy občas hloupoučké a nedochází jim zjevné věci. A to se týká i romantických vztahů. Takže žádné realističtější teenage drama nečekejte, spíš jen pohodové animované dobrodružství.

Z pohledu fanouška Spider-Mana mě také mrzelo, že na to, že seriál má 2 sezóny o dohromady 26 dílů, tak nevyužije příliš mnoho superpadouchů a dalších vedlejších postav. Za svou (v té době) 50letou komiksovou historii nastřádal Spider-Man velkou řadu zajímavých postav, ale tvůrci se spokojili s jen velmi omezeným počtem a vybrali i ty, které nepovažuju za hodné tolika pozornosti (např. mafián Hammerhead). Tvůrci si také netroufli kombinovat Spider-Manův svět s dalšími hrdiny Marvelu, i když v komiksu je běžný jev, že se Spidey třeba potká a zabojuje si s Wolverinem.

Celkově příjemný dětský seriál, který správně vyobrazil Spider-Mana a přinesl jeho fanouškům něco trochu jiného a nového.

7/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *