Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Všechno, všude, najednou

V jedné skromné veřejné prádelně žije a pracuje nepříliš spokojená rodinka. Stále energická mamka zpochybňuje svá životní rozhodnutí, mírný taťka je manželce neúspěšnou oporou a dcera nepociťuje lásku a podporu ze strany své rodiny. Velký zlom přijde ve chvíli, kdy se prádelna dostane do finančních problémů. A když mamka začne cestovat mezi paralelními dimenzemi.

Všechno, všude, najednou je totální šílenost. Ale není nahodilá, všechny ty ujeté věci, které ve filmu uvidíte – ať už jde o dimenzi, v níž mají lidé místo rukou párky, či jsou prostě kameny – jsou zcela ospravedlnitelné. Slouží příběhu, který je ve své jednoduchosti dokonalý.

Zároveň se také jedná o ve skutečnosti superhrdinský film. Kromě toho, že je ve filmu spousta akce, tu máme jasné znaky superhrdinského žánru:

  • Obří, zdánlivě nepřekonatelná hrozba
  • Odmítnutí jednoduchého řešení z morálních důvodů
  • Rozličné superschopnosti
  • Jasně rozdělené dobro a zlo
  • Princip „vyvoleného“ – téměř ze dne na den se z nevýrazné osoby stane spasitel

Především je ale film akčním, velkolepým rodinným dramatem, který je občas také ztřeštěnou komedií. Celý tenhle mix překvapivě dobře funguje. Možná je to i tím, že jeden z dvojice režisérů má asijské kořeny, takže kombinují to nejlepší ze západní a východní kinematografie.

Dalším překvapením je, že příběh není vůbec chaotický. Na pozadí všech těch šílených akčních sekvencí a neuvěřitelných dimenzí se totiž postupně odehrává jednoduchý příběh o návštěvě finančního úřadu. V jednu chvíli to skoro až může vypadat, že ta sci-fi část je pouze v hlavě mamky, ale naštěstí je film dějově mnohem odvážnější.

Všechno, všude, najednou je ohňostrojem nápadů, vizuálních i příběhových, který je zároveň dojemným zamyšlením nad fungováním (nejen) asijské rodiny.

10/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *