Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jak říct ne sociálním sítím

Dalo by se říct, že „seberozvoj“ je takovým novým náboženstvím. Pokud přijmeme tuto teorii, tak knížečka Jak říct ne sociálním sítím je taková malá bible do kapsy. Anebo taková knížka modliteb. Tato kniha ve vás pravděpodobně bude vyvolávat spíše příjemné pocity a bude vás motivovat.

Závislost na sociálních sítích je vážným problémem, který si začínají uvědomovat všechny věkové skupiny. V úvodu knihy se vám představí různá data z výzkumů, které vás můžou překvapit či vám můžou být důvěrně známé. Například sociální sítě často vyvolávají pocity osamělosti a úzkosti, což je spojené s tím, že se neustále (třeba i podvědomě) srovnáváme s jinými, kteří na sociálních sítích vystavují své štěstí.

V průběhu čtení knihy jsem si deaktivoval účet na Facebooku. Myslím, že to ale byla spíše náhoda, protože jsem měl řadu jiných důvodů, kterých jsem si byl vědomý již před touto knihou. Co ale můžu říct je, že pročítání si této krátké knížky mě po mé „po-facebookové éře“ mile uklidňovalo.

Ještě osobní vložka: Po Facebooku se mi téměř vůbec nestýská a jeho smazání považuju za jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Pozitiva, která mi účet Facebooku přinášel, byla drtivě převážena negativy. Na druhou stranu upřímně věřím tomu, že existuje spousta lidí, na které Facebook nemá takový negativní vliv jako měl na mě. Jo a jiné sociální sítě samozřejmě nemám, to bych si moc nepomohl 🙂

Zpátky ke knize. Ta nabízí celou řadu rad rozdělených do kategorií, které se různě kombinují. Například zde máte tipy, které vám pomohou jinak přemýšlet, které se zaměřují na duševní pohodu či které omezí váš čas strávený na telefonu.

Tip č. 19 z knihy.

Kniha vám necpe, že musíte okamžitě smazat všechny své sociální sítě, jinak jste odsouzeni k věčným depresím a nešťastnému životu. Jde jen o to, že pokud chcete používat sociální sítě, měli byste je používat rozumně. K čemuž vám mohou posloužit různé rady z knihy.

Ukázky některých rad:

  • Nekrmte trolly. Nahlašujte je a blokujte je.
  • Odebírejte si lidi ze sledování nebo je mažte, pokud vám dlouhodobě vadí.
  • Sbírejte seznam komplimentů. Můžete si ho pročítat, když se budete cítit sklesle.
  • Vyhraďte si na sociální sítě specifický čas, třeba jednou nebo dvakrát denně.
  • Vypněte si notifikace.
  • Postupujte krůček po krůčku. Zkoušejte postupně výzvy jako „dnes nebudu nikoho lajkovat“ či „vydržím se podívat na celý díl seriálu, aniž bych kontroloval(a) sociální sítě

Rad je celkově rovných sto. Nemůžu tvrdit, že jsou všechny nějak objevné a změní vám život, ale to jistě ani není cílem autorky. Záleží taky na čtenáři, jaká rada ho zrovna zaujme.

Nakladatelství Lingea vydala ještě další 4 knížečky ze série „Jak říct ne“ zaměřující se na ekologii a zdravý životní styl. Může to působit jako velmi jednoduchý koncept, ale funguje. Jedná se vlastně o takové delší články, které si můžete pohodlně pročítat. Ano, zde za to zaplatíte, ale alespoň vás nebudou rušit otravné reklamy, ani vás nebudou rozptylovat další doporučované články či nutkání podívat se do diskuze na to, co si o tom všem myslí „odborníci“.

Jednoduchá, ale funkční inspirativní knížka.

8/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *