Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Free Guy

Mezi mladými se teď vlivem rozšířenosti videoher a mobilních her začíná používat termín NPC jako jistý typ urážky. Ve hrách jde o postavy (non-playable characters), které neovládají hráči a kteří zalidňují fiktivní svět, zdraví hráče, komentují dění a celkově vytváří dojem žijícího světa. Jako nadávka jsou NPC lidé, kteří nedokáží přemýšlet sami za sebe. Hlavní hrdina tohoto filmu patří mezi právě takové NPC. Jenže pak se stane něčím víc.

Ve filmu režiséra Shawna Levyho čeká diváky vizuálně zajímavý svět, v němž není o akci nouzi. Fiktivní videohra je totiž jasně inspirovaná populární herní sérií Grand Theft Auto, ve které má hráč k dispozici celé město a páchá tam různé extravagantní zločiny.

Fiktivní multiplayerová hra působí zajímavě, ale zasazení v „reálném“ světě a příběh, který se kolem ní točí, už je trochu přitažený za vlasy. Hlavní NPC, co si později říká jenom Guy (Chlápek), je jakousi nečekaně se rozvinutou umělou inteligencí. Získá vědomí a ukazuje se, že není jediný s touto schopností. Ve hře je totiž skrytý kód jednoho talentovaného programátora, který si představoval úplně jinou, technicky přelomovou hru. Programátor je zamilovaný do své kolegyně, do jejíž postavy se zase ve hře zamiluje Guy. To vše je lehce propojené, ale zdaleka ne tak šikovně, jak bych čekal.

Místo opravdu fungující romantické linky je tu béčkový námět o zlém šéfovi, který schová kompromitující materiály do hry – bez jakéhokoliv důvodu. Šéfa hraje Taika Waititi, oblíbený herec a především režisér. Mnoho z jeho práce obdivuju, režisérsky mě nadchnul například u Králíčka Joja a herecky mě bavil jako Černovous v seriálu Our Flag Means Death (Vlajka smrti). Zde je bohužel hrozný. Jeho herectví připomíná nějakého nepříliš talentovaného člověka na párty, který se snaží z fleku improvizovat roli nabubřelého padoucha. Nevím, co se tu přihodilo. Jeho herecký výkon působí odfláknutě a absolutně se nehodí do amerického vysokorozpočtového snímku.

Hlavní roli Guye ale Ryan Reynolds zvládá s přehledem. Má dostatečné charisma a drive a díky své uhlazené atraktivitě se na roli správňáckého NPC, který se změní v akčního hrdinu, dokonale hodí. Zbytek hereckého obsazení je taky vydařený. Programátoři Jodie Comer a Joe Keery (Steve Harrington ze Stranger Things) jsou sympaťáci každým coulem.

Přes všechny své chyby je Free Guy vlastně dost sympatickým snímkem. Má vtipné momenty, a i když je příběh trochu zvláštní a nelogický, tak pokud se nad ním člověk příliš nezamýšlí, je zábavné ho sledovat.

7/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *