Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Wednesday

Seriálu Wednesday se podařilo přesně to, co si tvůrci přáli. Nadchnout mladé diváky, konkrétně divačky. Je to ale pouze seriál pro náctileté puberťačky?

Je i není. Starší diváci se sice na seriál můžou dívat více kriticky, ale to nemůže popřít jeho mnohé kvality.

Středoškolačka Wednesday, která je stále ze všeho otrávená a je zlá i na poměry své monstrózní Addamsovy rodiny, je poslána na školu, která není, stejně jako ona, normální. Studují totiž na ní i upíři, sirény či medúzy. Prostě jedna z takových barvitých fantasy škol, jaké jsou nyní populární v young adult literatuře.

Autoři potřebovali nějakou takovou premisu, a ačkoliv by se dalo diskutovat o tom, že je velmi nevyužitá, jako pozadí příběhu Wednesday funguje pěkně. V seriálu téměř neuvidíte nějaké studium (což tolik nepřekvapí), ale zato se Wednesday pustí do pátrání po záhadné příšeře, která terorizuje školu i místního městečko, jež školu vyvrhelů tak tak toleruje.

Příběh je umně rozkouskován na epizody tak, aby divákovi dávkoval slušné nápady a udržoval ho v napětí. Samozřejmě dojde i na nějaké ty vztahové problémy, ať už jde o (ne)přátelství se spolubydlící Wednesday, roztomilou sluníčkovou vlkodlačicí, či nějakou tu romantiku.

Je vidět, že Wednesday je seriál mířený na dívky, protože má silné spíše ženské postavy, zatímco kluci jsou jen hezouni různých vzhledových typů, kteří si zahloubaně myslí na své lásky a udělali by pro ně první poslední.

Většina postav je (charakterově) spíše obyčejná, s čestnou výjimkou titulní Wednesday. Jak to tak u young adult žánru bývá, i zde jsou z hlavní hrdinky všichni odvaření, ale tady k tomu mají důvod. Má zajímavé záliby (hraje na violoncello, každý den pracuje hodinu na svém románu…), má originální a působivý vzhled a je sama sebou. Wednesday nezajímá, co si o ní myslí ostatní. Nečeká na schválení a přízeň druhých. V lecčem je pro diváky dobrým vzorem.

Seriál má občas pěkný vizuál, za což pravděpodobně vděčí slavnému režisérovi Timu Burtonovi. Ten je se seriálem úzce spojován, ale podle všeho nemá co dočinění s příběhem. Možná zapadli opravdoví tvůrci seriálu Alfred Gough a Miles Millar, kteří stáli za kdysi velice úspěšným Smallvilem, jenž zásadně ovlivnil směr dalších podobných seriálů pro mladé.

Burton ale údajně vybral hlavní představitelku Jennu Ortegu, a ta je trefou do černého. Umí zahrát Wednesdayinu umanutost a občasnou zmatenost z jejích citů tak, aby působila roztomile a přesto nedostupně.

Seriál má slušně rozehraný příběh, ale přesto je občas scénář dost nedomyšlený. Občas se také zdá, že se různé problémy vyřeší příliš jednoduše. Často pomůže nějaká ta náhoda nebo třeba jen postavy nakonec mávnou nad tím, co zase Wednesday způsobila. Až úplně na konci to vypadá, že se hlavní hrdinka dostala do vážnější šlamastyky… jenže to je těsně potom, co prošla její mámě vražda, a těsně předtím, než bude ve finální akční sekvenci nesmrtelná.

Wednesday je milá záležitost, která má hodně much a nepříliš využívá prostředí školy monster, ale je dostatečně sympatická a zábavná. Na druhou sérii se pravděpodobně podívám.

7/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *