Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Nope

Brácha a ségra se na ranči starají o koně, které trénují pro filmový průmysl. Finančně se jim příliš nedaří, ale zčistajasna se objeví příležitost pohádkově zbohatnout – nad domem jim totiž občas přelétne UFO.

Režisér Jordan Peele se proslavil se svým kolegou Keeganem-Michael Keyem jako komediální duo Key & Peele a klipy z jejich pořadu pomocí YouTubu obletěly svět. Poté překvapil svět podruhé tím, že po ukončení tohoto pořadu se stal režisérem oceňovaného hororu Get Out (Uteč). Po něm přišel další horor Us (My), který mě osobně zklamal, a tak jsem k Nope přistupoval už obezřetněji.

Na začátku uvedu, že odmítám český název „Nene“. Chápu snahu překladatelů, respektive filmového distributora nedat obyčejný název „Ne“, ale jedná se o špatný překlad, protože ve filmu fráze „Nope“ zazní ve smyslu krátkého „Ne“, což vyjadřuje něco jako „Tak tohle teda fakt ne“. Například hlavní hrdina OJ uvidí nějakou hrozbu, tuší, že by byla hloupost se na ni jít fascinovaně podívat (čímž vlastně i vtipně popírá hororové klišé) a místo toho si rozumně řekne, že tohle fakt nemá zapotřebí. „Nene“ by v tomhle případě fakt nikdo neřekl, to zní až infantilně.

Pojďme se ale spíše věnovat filmu. Podle traileru a vlastně i podle námětu by se mohlo zdát, že se bude jednat spíš o nějaké drama či thriller s hororovými prvky. Ve skutečnosti je Nope čistokrevným hororem, což je jasně patrno již z mrazivé první scény, v níž vidíme zakrvácenou opici na filmovém place.

Ve filmu se zdánlivě nesouvisející scéna více objasňuje a rozšiřuje, ale přesto může stále působit tak, že tato dějová linka do hlavního příběhu nepatří. Je tam ale jistě záměrně, protože se těsně dotýká i hlavního tématu filmu, a tím je vztah lidí ke zvířatům.

Na filmu mě potěšilo, že hlavní postavy jsou všechny sympatické a zajímavé. Hlavní sourozenecká dvojka, z nichž bratr je zádumčivý bručoun a sestra energická a společenská, by mohla být teoreticky protivná, ale vynikající scénář jim dává dostatek prostoru ukázat, že se nejedná o žádné ploché a stereotypní duo. Stejně tak jsou fajn vedlejší postavy, ať už je to mladý prodavač po rozchodu se svou dívkou či asijský kovboj Ricky Park, který byl jako malý svědkem opičího masakru a nyní se snaží být co nejvíc milý a pozitivní. Vzhledem k tomu, co se mu stalo, a jak je jeho zábavní westernový park poloprázdný, se jedná o opravdu tragickou postavu. A Steve Yeun, který se proslavil v seriálu Živí mrtví (Walking Dead) ji zahrál výtečně.

Příběh s naštvanou filmovou opicí i hlavní děj s přelétajícím ufem pak nabízí znepokojující scény, které Jordan Peele umí správně hororově natočit.

Na Nope je také zajímavé to, že v něm nejde o klasickým útěku před zlem, ale zde jdou postavy zlu naproti, a to z pochopitelných důvodů. Nebo spíš z jediného pochopitelného důvodu – peníze. Potřebují UFO nějakým způsobem nafotit a natočit (což mají ztížené tím, že létající mimozemský objekt ruší elektřinu), protože mají vážné finanční potíže. Někdo by mohl říct, že se proto jedná o kritiku kapitalismu, ale to by byl podle mě příliš zjednodušující pohled. Hlavní postavy jsou prostě ambiciózní dobrodruhové a jsou ochotni jít trochu tomu štěstíčku naproti. Ale nejsou blbí, takže jen do určité míry. Nebojí se občas říct nope.

Peelův třetí horor má strhující, originální děj a je působivě natočen. Všechny komponenty do sebe hezky zapadají, a tak je Nope po Get Out jeho dalším inteligentním hororem.

9/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *