Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Mise na planetě

Plukovník Carl Butler putuje na vesmírnou stanici, aby vypátral okolnosti zmizení syna vlivného politika. Jeho vyšetřování ho dovede k šokujícímu zjištění…

Ano, námět tohoto příběhu není příliš originální. Je to vlastně jeden z klasických témat detektivky, akorát tatse odehrává ve vesmíru. Ale proč ne? Nejedná se však o „noir detektivku“. Hlavní hrdina, zkušený voják ověnčený mnoha vyznamenáními, sice rád zachmuřeně popíjí alkohol, ale nedojde na záchranu dámy v nesnázích, do níž by se třeba i zamiloval. Místo toho vcelku důsledně a profesionálně vyšetřuje.

Ještě se musím vrátit k českému názvu knihy, který mi přijde komicky špatný. Nejedná se o chybu v překladu, tak nějak to významově odpovídá originálnímu názvu „Planetside“, ale takovýto titul je pořádně nudný. Pojmenovat sci-fi knížku „Mise na planetě“ mi připadá podobně bez nápadu jako pojmenovat horor „Příšera“ či romantický film „Zamilovaná dvojice“. Tímhle tedy nakladatelství Laser knize moc nepomohlo.

Většina knihy je o tom, že hlavní hrdina vyšetřuje, což vypadá tak, že si povídá s lidmi. Zpovídá je a občas zadá nějaký ten rozkaz, například „vyjeďte mi X z databáze Z“). Někteří ho obdivují, protože patří mezi armádní legendy, někteří jsou k němu odměření a chladní, neboť se jim nelíbí cizí element na jejich stanici a nemají rádi, když se jim někdo šťourá v práci. Nehledě na to, že někdo z nich také může něco ukrývat. Všechny postavy jsou ale součástí armády, takže se k sobě chovají profesionálně. Součástí (opravdové) armády byl i autor knihy Michael Mammay, takže v tomto ohledu bude kniha nejspíš zajímavě realistická.

Kupodivu vyšetřování není nudné. Není ale ani nijak extra vzrušující. Kniha je svižná a čtivá, ale obratů v pátrání zase tolik není. Ty se nahromadí až ke konci, v němž začne přibývat akce a najednou se i detektivní část trochu odkloní k něčemu velkolepějšímu. V tom mi kniha připomněla loňský Glass Onion, protože vrcholem díla tu také není odhalení padoucha, ale následné vypořádáním se s tímto zjištěním.

Kniha mě bavila, ale občas jsem se v ději mírně ztrácel. Největší chybou knihy je, že obsahuje poměrně mnoho postav a velká většina z nich je nevýrazná. Hlavní hrdina je poměrně fajn, zaujme i jeho nadřízený či novinářka, ale všichni ti vojáci a vojínky se tam míhají jak postavičky na Orloji, a když pak jsou v ohrožení života (nebo nedejbože umřou), jejich osud mě nezajímal. Hlavně proto, že jsem si nemohl vybavit, kdo že to vlastně je. A to jsem knihu přečetl poměrně rychle, neměl jsem čas na ně zapomenout.

Anglické obálky kompletní série… kterou asi nebudu číst.

Kniha má pěkně a jednoduše načrtnutý svět, ve kterém mě nejvíce zaujalo to, jací mají lidé problémy s umělými končetinami. Na první pohled to vypadá, že už všichni mají stylové kybernetické ruce a nohy, jenže jejich vlastníci s nimi mají problémy. Bolí je hlava a celkově je to náročné na psychiku, protože lidský mozek se s kybernetikou dokáže spojit, ale ne úplně vyrovnat.

Mise na planetě je solidní sci-fi detektivkou. Nemá příliš propracované postavy, ale nudit byste se u ní neměli.

6/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *