Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Poslední skaut

Ve světě amerického fotbalu se dějí ještě horší věci než obvykle. Přeci jen vystřelit si mozek z hlavy před vyprodaným stadionem není zrovna klasický způsob odchodu fotbalisty do důchodu. Mezi nejvyšší a nejprohnilejší patra fotbalového byznysu se dostane soukromý detektiv zničený životem. Toho hraje Bruce Willis, který okázale ignoruje fyzickou i psychickou bolest a je u toho za frajera.

Poslední skaut je skvělá akční jízda s vypilovaným scénářem, díky kterému může Willis naplno ukázat svoje nadlidské charisma a hláškovat a stírat lidi kolem – včetně sama sebe.

Postavy kolem jsou taky zajímavé. Je tu výborný slizký padouch, který se objeví až ve druhé polovině, a spousta postav, jež by čistě teoreticky mohly být otravné, ale z různých důvodů nejsou a ve filmu dobře fungují.

Je tu například:

  • otravný kamarád-podrazák
  • hysterická manželka
  • dcera v pubertě
  • černošský sidekick

Největší riziko otravného vměšování se do Willisovy drsňácké jízdy ve stylu detektivky noir je asi u černošského pomocníka, jenže Jimmy v podání Damona Wayanse ve skutečnosti není příliš výrazná postava. Dojde na nějaké počáteční konflikty s hlavním hrdinou, ale Jimmy velmi rychle ustoupí do pozadí a spíš se jen roztomile ksichtí.

Ženské postavy jsou tu trochu zvláštním doplňkem, který je fajn, ale na feministickém sympóziu by je asi příliš nevyzdvihovali. Bývají tu spíše v poloze oběti. Hrozí jim smrt a často také sexuální násilí.

Manželka a dcera ztěžují hlavnímu hrdinovi vtipně život, ale nakonec ho čeká rodinný happy end, který není postavený na tom, že by se stal lepším manželem a otcem, ale že se ukáže jako fakt dobrý v zabíjení a mrzačení padouchů. Chlapský sen.

V podstatě ve všech ohledech je Poslední skaut kvalitní akčňák, který s přehledem obstál zkoušku času.

8/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *