Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Matthew Perry: Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Zpověď alkoholika a narkomana.

Matthew Perry je díky legendárnímu seriálu Přátelé jedním z nejslavnějších komiků všech dob. Díky bulváru se taky obecně ví o jeho problému s alkoholismem a závislosti na lécích. Perryho životopis zmiňuje Přátele a jeho hereckou kariéru, ale především se zaměřuje na to to, jak mu jeho závislosti ničily život.

Předpokládám, že mnoho čtenářů bude zklamáno. Od komika se asi hlavně očekává, že bude bavit. A ano, najdou se zde nějaké ty veselé historky. Ale pozor, není jich zase tak moc (v rámci poměrně dlouhé knihy) a naprosté minimum je o Přátelích.

Na Přátele vzpomíná Perry v dobrém. Zmiňuje, že velmi dlouho a docela vtipno-trapně byl zamilovaný do Jennifer Aniston alias Rachel. Se svými hereckými kolegy byli skutečnými přáteli, kteří spolu trávili celé dny a společně taky prožívali to, jak jsou ohromně slavní. Matty (jak mu říkají kamarádi a rodina) ale už v té době byl těžkým alkoholikem a měl své vážné problémy. Trpce poznamenává, že to lidi kolem seriálu museli vědět a naznačuje, že to ignorovali, aby nepřišli o svou dojnou krávu. Přátelé byli ve své době dlouhodobě nejsledovanějším seriálem překonávající všechny rekordy. Když seriál skončil, Přátelé přestali být přáteli. Přece jen každý z nich pocházel z jiné části USA a je to tak běžné i u jiných přátelských vztazích na pracovišti, které končí nebo alespoň ochladnou, když se přestanete potkávat v práci.

Z dobrých historek mě třeba pobavilo, jak se sblížil s pařmenem Brucem Willisem během natáčení Mého souseda zabijáka nebo když během charitativního tenisového zápisu málem provedl vasektomii komikovi Chevy Chaseovi. Perry je totiž velmi dobrý hráč tenisu. Chevy tolik ne.

Matthew Perry se narodil v Kanadě jako syn velmi mladého páru, který se velmi brzy nato rozešel. Jeho matka byla krásná bývalá Miss, jež se poté proslavila jako Ta krásná asistentka kanadského premiéra Pierra Trudeaua, otce současného premiéra. Jeho otcem byl pohledný herec objevující se každou chvíli v televizní reklamě na Old Spice, ale jinak stále hledající pořádný průlom v Hollywoodu. Nebudu tu dopodrobna popisovat jeho rodinné peripetie, ty už najdete docela podrobně přímo v knize. Ve zkratce si ale Matthew Perry ze svého dospívání odnesl mnoho traumat, pocity osamělosti a nízké sebevědomí. A také neustálou potřebu bavit lidi kolem sebe.

V raném věku také začal pít alkohol a postupně se z něho stal těžký alkoholik, který doma tajně konzumuje ohromné množství tvrdého chlastu. V herectví se mu dařilo už před Přáteli, objevoval se v epizodních roličkách slavných seriálů (např. Beverly Hills 90210) i v hlavních rolí. Kamarádil se s fajn lidmi a taky začal být velice sexuálně aktivní.

První Perryho film Jimmy Reardon

Postupně si tělo zdevastoval, což v knize velmi detailně popisuje. Desítky návštěv odvykacích zařízeních (z nichž některé kritizuje za amatérismus), vážné a dlouhé operace a minimálně dvakrát uniknutí smrti o vlásek. Matthew Perry si dobře uvědomuje, že nebýt jeho milionů dolarů získaných díky Přátel, nebyl by už naživu.

Životopis je napsaný občas až chaoticky. Perry na čtenáře chrlí svoje dojmy, občas „skáče v ději“ a hodně používá svůj svérázný humor. Ale na to, že humor je jedna z mála věcí, ve kterých si věří, tak biografie není moc vtipná. Dokonce udělal chybu, že si náhodně vybral jako terč svého opakovaného vtipu Keanu Reevese, jednoho z nejmilovanějších herců současnosti. Jeho psací styl bych nazval spíš takovým blábolením. Ale zábavným blábolením. Bavilo mě to číst.

Opravdu hodně často mluví Perry o svých zpackaných vztazích. Důležité ženy v jeho životě zpětně popisuje moc hezky jako úžasné bytosti, které pro něho byly vždy oporou, ale on je nakonec zklamal – nevěrou či tím, že je z idiotských důvodů opustil. Například s Julií Roberts se rozešel proto, že se bál, že je na něho příliš dobrá a tak je rozchod stejně nevyhnutelný.

Velmi by mě zajímalo, jak by Perryho popisovaly samotné bývalé přítelkyně nebo třeba i jeho blízcí. Pochybuju, že s ním byly jen kvůli jeho humoru a penězům. Bohužel předmluva Lisy Kudrow alias Phoebe z Přátel je kraťoulinká a nedozvíme se z ní prakticky nic. Jen že byl Matty velmi vtipný.

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing je spíše smutnou autobiografií. Matthew Perry neustále lituje některých svých rozhodnutí a podivuje se nad nimi. Otevřeně mluví o alkoholismu a závislosti na lécích a drogách. Ale je fajn, že se našel v tom pomáhat ostatním s podobnými problémy. Kvůli tomu, že mu žádný vztah dlouho nevydržel, ho mrzí, že nyní nemá děti. Ale i ve svých 53 letech stále doufá po rodinném životě jako z katalogu. Říká to v knize mnohokrát, takže tato kniha také slouží jako Chandlerova seznamka. Také mnohokrát říká, jak závidí obyčejným lidem. Jak by vyměnil všechnu svou slávu a peníze za to mít zdravé tělo a svou vlastní milující rodinu.

Na závěr mě ještě napadá to, že tato kniha může někoho překvapit v tom, jak Matthew Perry není ten sympatický popleta Chandler z Přátel. Že vlastně není zdaleka tak sympatický. Na druhou stranu byl kdysi do té role obsazen proto, že se v ní poznal a dokonce lidi kolem ve své době říkali, že on je Chandler Bing. Když si vezmu chyby této knihy, jak se Perry shazuje, jak říká nevhodné vtipy, jak se mu nedaří se ženami, jak si znepřátelí lidi, protože nedomyšleně vtipkuje o mega-sympatickém Keanu Reevesovi… Jo, to je něco, co by se Chandlerovi mohlo stát. Matthew Perry je Chandler, jen realističtější a smutnější.

Trochu jiná biografie jednoho komika.

7/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *