Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Na nože: Glass Onion

Zbohatlík pozve na svůj soukromý ostrov nesourodou partu svých kamarádů s tím, že jim slíbí detektivní hru točící se kolem jeho vlastní vraždy. Do toho se zamotá proslulý detektiv Benoit Blanc.

Glass Onion je pokračováním původního Knives Out, který před třemi lety zaznamenal velký úspěch v kinech. Režisér Rian Johnson přišel s detektivkou, která působila jako taková Agatha Christie na steroidech, ale zároveň působila moderně a svěže. Obsahovala i velmi zajímavé a charismatické herce, v čele s Danielem Craigem, který si tu konečně odpočinul od role Jamese Bonda… již si podle všeho bůhvíjak neužívá, když ho musí přemlouvat k pokračováním takovým pytlem peněz, se kterým by se dala umlátit velryba.

Benoit Blanc je mírně výstřední detektiv, o kterém režisér po úspěchu jedničky prohlásil, že je gay. V tomto filmu už je to jasné i bez režisérského komentáře, například kvůli jeho některým okázalým outfitům. Samozřejmě je to ale pořád sympaťák, pokud nejste nějaký ujetý homofób.

Skupinka lidí, se kterými bude Blanc trávit nějaký ten čas (docela dlouhý mimochodem, film má přes dvě hodiny), je zábavná, ale brzy se ukáže, že většina z nich zase tak sympatická není. Jsou to naopak pěkní hajzlíci, resp. „shitheads“, jak se tu později vtipně opakuje. O srandu je ale s nimi díky komediálnímu scénáři postaráno.

Čímž se dostávám k mému hlavnímu závěru – Glass Onion je velmi komediální detektivkou a vlastně mnohem víc funguje ta komediální část, než ta detektivní. Děj je zamotaný a našly by se věci, které příliš smysl nedávají nebo příliš spoléhají na náhodu či hloupost lidí. Někdy jsou postavy velmi bystré, ale někdy, když se to scénáři hodí, jsou pitomoučcí. Myslím, že to podobně bylo i u prvního dílu – film si užijete, pokud nebudete nad detektivní částí příliš přemýšlet. Režisér i scenárista v jedné osobě Rian Johnson je skvělý vypravěč, ale nového mistra detektivek v něm nehledejte.

Snad se ani Johnson o nějaké mistrovství v detektivním žánru nesnaží, protože například vyvrcholení filmu opravdu nepůsobí moc detektivně ani chytře. Je ale krásně šílené a zábavné.

Film je také občas překvapivě politický. Vytahuje různá témata jako covid, globální oteplování či korporátních mesiášové typu Elon Musk či Steve Jobs. Přitom si dělá srandu především z americké pravice, ale párkrát popíchne i demokraty.

Máme tu například nabušeného chlápka Dukea Codyho, který natáčí z mamčina sklepa hejty na společnost, ve kterých bojuje za práva mužů, a všude nosí zbraň – strčí si i ji do plaveček, když jde do bazénu. Mimochodem Dave Bautista (Drax ze Strážců galaxie) je v téhle roli děsně milý.

S dalšími postavami je to trochu podobné v tom, že nejsou příliš realistické. Spíš chtějí být společenskou kritikou a jsou často už na hranici karikatury. Příjemnou normálnost mezi tento bizár pak přináší Helen, která byla dle všeho hlavním boháčem ukřivděna. Herečka Janelle Monáe zde předvádí velmi dobrý, dramatický herecký výkon.

Glass Onion přináší vizuálně atraktivní a zábavný film, o kterém se mi chce spíš říct, že jde o dobrou komedii s příchutí detektivky. Je dostatečně šílený na to, aby spíš než posouval žánr detektivky, se mimo žánr vychyluje. Ale proč ne?

7/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *