Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

10 důvodů, proč tě nenávidím

(10 Things Why I Hate You)

Devadesátkový Shakespeare.

Na novou střední školu přichází klučina, který se hned zakouká do místní atraktivní holky. Chce ji pozvat na rande, ale její otec má přísné (a nepříliš logické) pravidlo, že může jít, až když půjde na nějaké rande i její sestra, protože ta moc nerandí, a tak doufá, že tím může oddalovat jejich randění do nekonečna. Sestra je drsňačka, které se kluci bojí, ale bát by se jí nemusel jeden tajemný frajírek, jenž by se snad nechal přesvědčit k tomu ji sbalit…

Tvůrce této romantické komedie napadlo natočit klasickou divadelní hru Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy se středoškoláky v (tehdejší) současnosti a vznikla docela fajn romantická komedie 10 důvodů, proč tě nenávidím.

Film je i dnes oblíbený díky charismatickému a atraktivnímu páru. On je tajemný drsňák, ona emancipovaná žena, a spolu ukážou všem těm středoškolským panákům a panenkám, zač je toho pravý romantický loket.

Bohužel se ale film drží v rámci filmového standardu. Vtipy jsou velmi průměrné a není jich mnoho a film sází spíše na šarm hlavních představitelů a dalších fajn herců. I vedlejší postavy mají obyčejné zápletky.

Na začátku to může vypadat (pokud jste neviděli plakát filmu), že hlavním hrdinou bude Cameron v podání Josepha Gordon-Levitta. Brzy se však ukáže, že je jen sympatickým vedlejším hrdinou. Jeho romantický problém se vyřeší už v polovině filmu a pak jen ustupuje do pozadí gradujícímu dramatu opravdových hlavních hrdinů.

Jejich šlamastyky ale nejsou nic moc. Původní Shakespearovu hru jsem viděl pouze kdysi dávno ve starší filmové adaptaci, ale už si ji téměř nevybavuju. Tipuju však, že z toho nemůžeme Barda vinit.

Každý správný romantický film musí narážet na nějaké problémy a dramata, které ústřední pár překoná. Zde mají hlavní hrdinové dobře našlápnuto, protože jsou odlišní a přitom si jsou tak podobní – v tom, jak vybočují od standardních šablon amerického studenstva. Temným tajemstvím však je, že Patrick měl původně Kat svést za peníze.

Nebudu spoilerovat jak to dopadne, ale tento i další případné překážky v budujícím se vztahu se zde řeší zásadně gesty. Což je tedy něco velmi obvyklého v romantických filmech a také něco, co může být v reálném životě toxické. Zde to vypadá tak, že poměrně malé problémy se vyřeší velkými gesty a poměrně velké problémy (zjištění, že někdo dostává peníze za to, aby vás sbalil) se řeší gesty poměrně malými nebo spíše povrchními. Dojde na drahé dárky i zpívání před celou školou.

Někdo teď může říct, ať nejsem takový škarohlíd, vždyť to přece má být hlavně milá komedie o lásce. Pravda, jen je škoda, že nevybočuje z průměru tím, že by třeba spolu postavy více komunikovaly. A více vtipů by taky neuškodilo.

Film je unikátní tím, že vychází ze Shakespeara a na Shakespeara se tu různě odkazuje. Ve škole hrají jeho divadelní hru a také se mi zdálo, jakoby herci občas své repliky pronášeli divadelním způsobem. A to s použitím moderní angličtiny.

10 Things I Hate About You nabízí plejádu zábavných postav, se kterými ale nabízí jen průměrnou romantickou zábavu.

6/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *